Veteránske MS v orientačnom behu začínajú už o pár dní

Jednou z najvýznamnejších a súčasne najmasovejších športových udalostí roka 2023 na Slovensku budú i Veteránske majstrovstvá sveta v orientačnom behu (WMOC). Hostiteľom budú v dňoch 11. – 18. augusta Košice a priľahlé regióny, pričom do súťažného zápolenia sa zapojí podľa očakávaní takmer 3 200 športovcov z celého sveta.

Konanie WMOC na Slovensku je výsledkom dlhodobého záujmu a snaženia na strane organizátorov, systematickej prípravy a napokon úspešnej kandidatúry na usporiadanie tohto šampionátu, ktorý sa pôvodne mal uskutočniť už v roku 2020 no bol kvôli pandémii napokon preložený. Pozitívne dopady organizovania WMOC 2023 je možné vidieť vo viacerých rovinách. Okrem impulzov pre samotný rozvoj tohto športového odvetvia na Slovensku pôjde dozaista o významnú prezentáciu našej krajiny, košického a prešovského regiónu i samotného mesta v očiach účastníkov WMOC, ktorí predstavujú veľmi pestrú cieľovú skupinu. Nie zanedbateľné budú i priame ekonomické dopady, keď odhadovaný počet viac ako 3 500 účastníkov a návštevníkov strávi v Košiciach a okolí 8 -10 nocí.

Organizátori a gestori WMOC 2023

Do prípravy podujatia bude zapojených množstvo inštitúcií, spoluorganizátorov, usporiadateľov a dobrovoľníkov. Celú organizačnú schému WMOC zastrešujú najmä tieto spoločnosti:
IOF – medzinárodná federácia orientačného behu
Slovenský zväz orientačných športov

Mesto Košice
Košický samosprávny kraj

Technická univerzita v Košiciach
Klub orientačného behu ATU
Košice Klub orientačného behu Kysak
Progress Promotion Košice

Popri mnohopočetnom organizačnom štábe bude na rôznych úsekoch podujatie zaisťovať i temer 250 dobrovoľníkov.

Patronát WMOC 2023

Záštitu nad podujatím prevzal predseda vlády SR Ľudovit Ódor a patronát prevzalo aj Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR a prezident Slovenského olympijského a športového výboru Anton Siekel.
Nad jednotlivými disciplínami WMOC prevzali patronát:

 • Šprint:
 • Stredná trať:
 • Dlhá trať:

  Športovými ambasádormi WMOC sa stali olympijskí medailisti Jozef Gönci, Anastasia Kuzminová a Matej Tóth.

Jaroslav Polaček, primátor mesta Košice v súvislosti s blížiacim sa šampionátom okrem iného povedal: „V mene Košičanov cítim hrdosť, že v dlhodobom horizonte dokážeme pripraviť medzinárodné podujatie na svetovej úrovni. Nie je to však len o organizačných schopnostiach ale aj o vôli, charaktere a profesionalite. Naše mesto privíta tisíce orientačných bežcov z celého sveta a ďalšie tisíce fanúšikov tejto atraktívnej športovej disciplíny a som presvedčený o tom, že u nás nájdu dobré zázemie, prívetivých ľudí a kvalitné služby. Osobitne sa teším na to, že aj samotné centrum mesta sa stane počas jednej z disciplín veľkým športoviskom. Verím, že bežcom spoločne vytvoríme srdečnú atmosféru a naše mesto odprezentujeme vo svete len v tom najlepšom svetle“.

Program WMOC 2023

Program šampionátu je rozvrhnutý do deviatich dní a viacerých lokalít Košického a Prešovského kraja.

11. august (piatok) 12. august (sobota)

13. august (nedeľa) 14. august (pondelok) 15. august (utorok) 16. august (streda) 17. august (štvrtok) 18. august (piatok)

akreditácia, tréning / Košice – Kulturpark, areál UVLF 10.00- 14.00 kvalifikácia šprint / štadión TU Košice 14.00 – 15.00 otvárací ceremoniál / štadión TU Košice 10.00 – 13.30 finále šprint / Košice-centrum

voľný deň, tréning / Lemešany
9.30 – 14.00 kvalifikácia stredná a dlhá trať / Budimír
9.30 – 14.00 finále stredná trať / Kokošovce
voľný deň, tréning / Silická planina
10.00 – 14.00 finále dlhá trať a záverečný ceremoniál / Silická planina
odchod účastníkov

Na šampionát sa prihlásilo takmer 3 200 športovcov zo 43 krajín sveta.
Najväčšie zastúpenie má so 430 športovcami Česká republika, po nich nasleduje Fínsko s takmer 370 a Švédsko s 320 prihlásenými pretekármi. Slovensko bude zastupovať 86 pretekárov. V tejto súvislosti treba spomenúť, že mnohí slovenskí aktívni pretekári dali pred vlastnými ambíciami prednosť práci organizátora. Viacerí z nich, napríklad Jozef Pollák, Katarína Labašová či Marian Dávidík, mohli pritom pomýšľať na stupne víťazov.
V kategórii najstarších mužov M90 je prihlásených 11 pretekárov, dvaja ročník 1930. Medzi ženami W85 je 9 prihlásených účastníčok. Zo známych mien budú na štarte aj:

 • ·  M35 Tomáš Dlabaja, CZE – majster sveta, štafety 2012
 • ·  M40 Oystein Kvaal Osterbo, NOR – veteránsky majster sveta a akademický majster sveta z Košíc 2006
 • ·  M40 Lukáš Barták, SVK – medailista z WMOC a WUOC Košice, 4. na MS Olomouc
 • ·  M45 Nick Barable, GBR – niekoľkonásobný veteránsky majster sveta v šprinte
 • ·  M55 Michael Wehlin, SWE– 2x striebro na MS štafiet, celkovo tretí v SP 1986, veteránsky majster sveta 2022
 • ·  M60 Jorgen Martensson, SWE – dvojnásobný majster sveta, niekoľkonásobný medailista
 • ·  W65 Alida Abola, LAT – bronz MS 1989, niekoľkonásobná veteránska majsterka sveta
 • .  M70 Sigurd Daehli, NOR – bronz MS 1983, majster sveta štafiet 1981
 • .  M90 Peo Bengtsson, SWE – historicky najväčší promotér orientačného behu vo svete

19. august (sobota)
Podrobnejší program WMOC 2023 nájdete na odkaze: PROGRAMME – wmoc2023.

Štartové listiny WMOC 2023

Na šampionát sa prihlásilo takmer 3 200 športovcov zo 43 krajín sveta.
Najväčšie zastúpenie má so 430 športovcami Česká republika, po nich nasleduje Fínsko s takmer 370 a Švédsko s 320 prihlásenými pretekármi. Slovensko bude zastupovať 86 pretekárov. V tejto súvislosti treba spomenúť, že mnohí slovenskí aktívni pretekári dali pred vlastnými ambíciami prednosť práci organizátora. Viacerí z nich, napríklad Jozef Pollák, Katarína Labašová či Marian Dávidík, mohli pritom pomýšľať na stupne víťazov.
V kategórii najstarších mužov M90 je prihlásených 11 pretekárov, dvaja ročník 1930. Medzi ženami W85 je 9 prihlásených účastníčok.

tlačová správa

Pridajte komentár