Na čo sa zamerať pri výbere bežeckého oblečenia?

Niekto behaniu podľahne od prvých bežeckých pokusov a inému beh nesadne. Príčinou môže byť nevhodne vybrané bežecké oblečenie. Pri športovaní sa musíte cítiť dobre, aby ste zo seba dokázali dostať maximálny výkon a neboli ničím obmedzovaní. Skúste dať behu ešte jednu šancu a kúpte si oblečenia na beh podľa nasledujúcich parametrov.

Základné kúsky oblečenia na behanie

Ako má vyzerať výbava bežca? Jej súčasťou je obuv, vrchné a spodné oblečenie vo vrstvách, doplnky a poprípade batoh na behanie. Je zrejmé, že oblečenie na beh je odlišné pre zimné a letné mesiace. Počasiu sú prispôsobené materiály z hľadiska tepelnej ochrany, chladenia alebo ochrany voči dažďu.

Bežecké topánky

Keďže beh zaťažuje nohy, je zrejmé, že veľmi dôležité sú bežecké topánky. Klasické tenisky ich nenahradia, pretože pri behu potrebujú oporu členky, kĺby i chodidlá. Vyberte si bežeckú obuv, ktorá nezaťaží a je vzdušná. Bežecká obuv sa rozdeľuje do kategórií podľa toho, v akom teréne beháte. Topánky na asfalt sú iné ako tie, ktoré sa používajú pri behu v lesnom teréne. Počas zimných mesiacov dbajte na to, aby bežecká obuv mala protišmykovú podošvu a vo vnútri disponovala vodovzdornou membránou. Do bežeckých topánok dokúpte ponožky dobre sajúce vlhkosť. Ponožky na behanie sú vyrobené tak, aby sa z chodila nešmýkali. Niektoré majú dokonca antibakteriálnu úpravu.

Bežecké nohavice

V lete bežci uprednostňujú skrátené verzie nohavíc t.j. krátke legíny alebo šortky. V zime naopak potrebujete telo udržať v teple, takže zvoľte dlhé bežecké legíny. Bežecké oblečenie tvoriace vrchnú i spodnú vrstvu by malo rýchlo schnúť. Túto vlastnosť si overte u všetkých kúskov oblečenia. Ak neplánujete so sebou nosiť ruksak, vyberte si legíny či šortky, ktoré majú v páse všité vrecká na zapínanie. Do vrecka sa zmestia kľúče a iné drobnosti.

Bielizeň a tričká

Pri behaní v lete i v zime vyberajte oblečenie na beh s prihliadnutím na funkčnosť. Pod tričko, šortky alebo legíny vždy noste bielizeň, ktorá odvádza z tela vlhkosť. Športové podprsenky sú oporou pre prsia a netlačia. Trenky a nohavičky vám nesmú pri behaní kĺzať po tele. Tričká a tielka určené na behanie musia priliehať na telo, aby vám neprekážali pri pohybe rúk. Nesmú vás nikde tlačiť a ani omínať. Počas zimy dajte prednosť tričkám s predĺženým rukávom. Muži v lete uprednostňujú bežecké oblečenie v podobe tielka a ženy skrátené crop topy.

Mikiny a bundy

V zime sa bežci nezaobídu bez dodatočných vrstiev oblečenia. Na tričko si oblečte mikinu a ako vrchnú vrstvu nepremokavú bundu. Praktické sú bundy s kapucňou. Aby vám kapucňa neprekážala, vyberte si bundu s golierom a vreckom na kapucňu. Vyvýšený lem goliera ochráni krk pred vetrom. Ak má bunda vrecká, skontrolujte ich zapínanie. Počas intenzívneho behu oceníte odvetrávacie otvory.

Oblečenie na behanie a detaily

Máme pre vás dobrú správu, že z oblečenia na behanie si vyberie aj náročný priaznivec trendov. Výrobcovia v tomto smere mysleli na každého a oblečenie na beh nájdete v úzkych i rozšírených strihoch. Samozrejme, že aj farebná paleta bežeckého oblečenia je veľmi bohatá. Nedajte sa však očariť len dizajnom a pri výbere sa sústreďte na nasledujúce dôležité detaily:

  • Reflexné prvky pre zvýšenie bezpečnosti počas behania.
  • Materiály, ktoré sú vzdušné a rýchlo schnú.
  • Technológia švov- oblečenie by malo mať ploché švy alebo byť bezšvové.
  • Zapínanie oblečenia a zatvárania vreciek – zips s možnosťou blokácie jazdca.
  • Elastické lemy na manžetách a spodnom okraji nohavíc.

Pridajte komentár