Vernisáž Martina Molfára vo Východoslovenskej galérií

Vernisáž vo VSG: Martin Moflár a jeho Soft Lines

Východoslovenská galéria pozýva na vernisáž výstavy Martin Moflár: Soft Lines, ktorá sa uskutoční dňa 25. 7. 2023 o 18:00 vo Východoslovenskej galérii na Hlavnej 27 v Košiciach.

Výtvarník košického okruhu

Martin Moflár je autorom strednej generácie, ktorá sa etablovala na slovenskej výtvarnej scéne v nultých rokoch 21. storočia. Patrí k skupine výtvarníkov košického okruhu. Táto skupina sa vyznačuje individuálnym výtvarným prejavom a dlhodobou snahou o inováciu svojho autorského programu.

Monumentálna veľkosť

Diela Martina Moflára sú charakteristické svojou veľkosťou a častokrát vzbudzujú dojem „oltárneho“ obrazu. Výtvarník v dielach využíva štylizáciu a minimalizmus, to znamená, že plocha a línia sú v protiklade, ostré hrany v dialógu s kľukatými krivkami a farba tvorí priestor. Predobrazom veľkých kompozícií sú temperové a akrylové skice na malom formáte, čo poukazuje na detailne premyslený tvorivý proces autora.

Biomorfná maľba

Moflárova geometrická abstrakcia je zaujímavá skutočnosťou, že nevyužíva matematicky racionálnu geometriu. V jeho maľbe sa uplatňuje termín biomorfná geometria, ktorý sa využíva skôr v sochárstve. Biomorfné prvky v Moflárových dielach pripomínajú hľadanie podstaty života a pôsobia ako “prenatálna kaligrafia”, ktorá určuje ich výzor a usporiadanie. Obraz má jasne vymedzený a obmedzený fyzický priestor, ktorý vyjadruje jeho konečnosť a materiálnu podstatu.

Martin Moflár (*1975) absolvoval Fakultu umení Technickej univerzity v Košiciach, Katedru výtvarných umení a intermédií, Ateliéru grafiky a experimentálnej tvorby. 

Neváhajte a príďte na vernisáž. Projekt podporil z verejných zdrojov formou štipendia Fond na podporu umenia.  
 

tlačová správa

Pridajte komentár