Botanická záhrada otvorila bylinkovú záhradu pre nevidiacich
Zdroj foto: Botanická záhrada UPJŠ Košice

V Botanickej záhrade sa nachádza bylinkový záhon pre nevidiacich

V Botanickej záhrade Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach sa od leta minulého roka realizoval projekt prostredníctvom občianskeho združenia BotaniKE.

Vďaka úspešnému hlasovaniu verejnosti v rámci participatívneho rozpočtu Košického samosprávneho kraja z dotačného programu ID-participácia 2022 bol podporený projekt pod názvom Obnova prvkov záhradnej architektúry vo výške 25 000 eur.

„Teší nás, že projekt bylinkovej záhrady s prvkami pre imobilných a nevidiacich bol jedným z najúspešnejších v rámci minuloročného participatívneho rozpočtu kraja a vďaka hlasovaniu verejnosti dostal zelenú. Táto záhrada je výnimočná tým, že v nej nepotrebujeme oči, aby sme sa dozvedeli o liečivých rastlinách viac. Spoznávať toto prírodné bohatstvo môžeme aj inými zmyslami. Botanická záhrada sa tak otvára aj pre zdravotne znevýhodnených návštevníkov. Dozvedieť sa niečo o vybraných rastlinách čuchom či hmatom však môžeme všetci. Návšteva botanickej záhrady tak môže byť opäť novým zážitkom,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Bylinkové záhony prišiel pozrieť aj predseda KSK Rastislav Trnka
Edukačná záhrada pre nevidiacich návštevníkov v Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach

„V našej botanickej záhrade sme vybudovali prvú bylinkovú záhradu prispôsobenú imobilným a zrakovo postihnutým návštevníkom vďaka informačným tabuľkám v slovenčine, angličtine a v Braillovom písme, ktoré označujú samostatné záhony. Na veľkých informačných tabuliach sú osadené reliéfy jednotlivých častí záhrady i vybraných rastlín. Pri riešení informačného systému pre zrakovo postihnutých, ale aj pri samotnej výrobe reliéfov a tabuliek v Braillovom písme sa podieľala Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči, za čo im patrí naše veľké poďakovanie,“ vysvetlil Martin Pizňak, predseda BotaniKE, o. z.

Botanická záhrada má otvorené brány aj v lete

 Bylinková záhrada má rozlohu 170 m2, a rozdeľuje ju 14 pravouhlých záhonov. „V každom záhone pestujeme bylinky podľa účelu a ich využitia. Návštevníci  tu nájdu záhony s rastlinami, ktoré pomáhajú pri liečení dýchacích ciest, pokožky, tráviacej sústavy, či rastliny, ktoré možno využiť ako repelenty. Výsadba nie je nemenná, sortiment vysadených rastlín je každoročne o trošku iný. Ako edukačný benefit sa nám zároveň podarilo pripraviť pracovné listy zamerané na liečivé rastliny pre žiakov základných škôl,“ informoval riaditeľ Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach Pavol Mártonfi.

Bylinkový záhon je prispôsobený imobilným a zrakovo postihnutým návštevníkom.
Edukačná byilnková záhrada pre nevidiacich návštevníko v Botanickej záhrade v Košiciach

Významnou súčasťou projektu bola okrem samotnej bylinkovej záhrady aj výstavba novej 13 metrov dlhej oceľovej pergoly na popínavé rastliny. Okrem nej aj rekonštrukcia kamenného oporného múrika v dĺžke 60 metrov. „Botanická záhrada UPJŠ je trvalou súčasťou mesta Košice, ktorú sa oplatí vidieť či už ide o obyvateľov, alebo návštevníkov mesta. Za posledný rok v jej areáli pribudla nová kaviareň Botanicafé či moderné návštevnícke centrum. Počas celého roka ponúkame návštevníkom atraktívny program v podobe rôznych expozícií,  hudobných koncertov a výtvarných výstav. Robíme všetko pre to, aby bola botanická záhrada príjemným miestom, kde sa návštevníci opakovane vracajú,“  uzavrel Pavol Sovák. 

Počas prázdninových mesiacov si botanickú záhradu môžu prísť návštevníci pizrieť denne. Vonkajší areál v čase 9.00 – 18.00 hod., expozície v skleníkoch do 17.00 hod.

tlačová správa

Pridajte komentár