Kultúrne leto v Botanickej záhrade UPJŠ Košice

Leto plné umenia a kultúry zažijete v botanickej záhrade

Vedenie Botanickej záhrady (BZ) Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ) pozýva všetkých záujemcov o kultúru a umenie do jej príjemného vonkajšieho prostredia už po štvrtýkrát. Po úspešných letných koncertoch, ktoré sa organizujú v botanickej záhrade od roku 2020, prichádzame tento rok s dvoma žánrovo odlišnými koncertmi.

Letnú sezónu kultúry odštartuje vystúpenie komorného zmiešaného zboru a sláčikového orchestra Piccolo coro & Piccola orchestra v nedeľu 2. júla 2023 o 18. hodine. Súbor pôsobí v Prahe a v súčasnosti má 39 členov. Dramaturgia sa snaží poslucháčom sprostredkovať zaujímavé skladby všetkých hudobných epoch a rôznych žánrov. Prevažujú diela s duchovnou tematikou, pričom významné zastúpenie má hudba 20. a 21. storočia. Súbor diriguje zbormajster, dirigent a pedagóg Marek Valášek. Na koncerte v botanickej záhrade zaznejú známe skladby Leonarda Bernsteina, Ennia Morriconeho, Ivana Hrušovského či Edwarda Elgara. Významný pražský ansámbel navštívil Slovensko na pozvanie zboru UPJŠ Chorus Universitatis Šafarikianae. Pri tejto príležitosti sa koná niekoľko koncertov v Košiciach, Kežmarku a Levoči.  

Kultúrne leto v Botanickej záhrade UPJŠ Košice
Zdroj: Botanická záhrada UPJŠ Košice

Užite si výstavu v skleníku botanickej záhrady

Program kultúrneho leta bude pokračovať v nedeľu 30. júla 2023. Odštartuje o 18.00 hod. vystúpením známeho umelca Roba Opatovského s kapelou. Predstaví sa v zložení: Roman Mečiar – gitara, Ondrej Juraši – trúbka a akordeón, Michal Fedor – bicie nástroje a Ladislav Demčák – zvukový majster. Odznejú piesne Muž a žena, Tancuj, Keď muž miluje ženu, Prílev energie a mnohé ďalšie. Zakúpiť si vstupenky na koncerty môžete prostredníctvom portálu tootoot.fm.

Okrem skvelých hudobných výkonov bude súčasťou kultúrneho leta aj výtvarná výstava v netradičnom priestore skleníka. Pôjde o výstavu absolventa Akademie výtvarných umění v Prahe Michala Nagypála, ktorý sa špecializuje na olejomaľbu, ilustrácie a sochárstvo. „Stáva sa už tradíciou, že súčasťou kultúrneho leta v botanickej záhrade je aj výtvarné umenie. Po úspešnej výstave obrazov Andreja Dúbravského alebo minuloročnej výstave sôch v exteriéri záhrady v rámci projektu SCUPA –   Sculpture Park, to bude tento rok výstava Stromy majú oči, ktorá potrvá od 6. júla do 3. septembra 2023. Autor je vo svojich dielach fascinovaný iluzívnym dojmom reality. Jeho obrazy vyjadrujú symbolický a realisticko-mystický charakter. Kurátorkou výstavy bude Ruth Pochybová. Vernisáž výstavy sa uskutoční 5. júla o 18. hodine vo vestibule administratívnej budovy botanickej záhrady,“ informuje a na podujatia pozýva prof. RNDr. Pavol Mártonfi, PhD., riaditeľ Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach.

Okrem kultúrnych podujatí čaká na návštevníkov estetický zážitok aj pri samotnej prechádzke záhradou. V nej aktuálne kvitnú mnohé trvalky, letničky či ruže. Počas prázdninových mesiacov môžete navštíviť botanickú záhradu denne. Vonkajší areál bude v riadnom režime okrem koncertov sprístupnený verejnosti v čase od 9.00 do 18.00 hod., expozície v skleníkoch do 17.00 hod.

Kultúrne leto v Botanickej záhrade UPJŠ Košice
Foto: Botanická záhrada UPJŠ Košice

tlačová správa

Pridajte komentár