EAST MAG
Zdroj: Košická hudobná jar

KHJ 22: Hudba útechy/ Na tónoch harfy/ 100 rokov Speváckeho zboru slovenských učiteľov

Tretí týždeň festivalu Košická hudobná jar (KHJ) prinesie až tri podujatia. Komorný koncert Hudba útechy, symfonický koncert Na tónoch harfy so sólistom Xavierom de Maistre a Štátnou filharmóniou Košice pod taktovkou šéfdirigenta Roberta Jindru i sprievodné podujatie 100 rokov Speváckeho zboru slovenských učiteľov.

Komorne: Barbara Maria Willi a Vilém Veverka

Nevšedný projekt s podtitulom Hudba útechy predstavia vynikajúci interpreti – inovatívna čembalistka Barbara Maria Willi a jeden z najrešpektovanejších českých sólistov, hobojista Vilém Veverka. Tematický názov koncertu odráža to, čo by mali skladby návštevníkovi poskytnúť – vnútorné stíšenie, pohladenie duše a duchovný zážitok. Stane sa tak nielen prostredníctvom barokových skladieb, ale aj súčasného diela od Petera Grahama.

REKLAMA

Komorný koncert Hudba útechy sa uskutoční v utorok 10. mája o 19:00 v synagóge na Zvonárskej ulici.

Symfonicky: harfista Xavier de Maistre

Špecialitou aktuálnej Košickej hudobnej jari je fakt, že šéfdirigent povedie až dva koncerty festivalu. Robert Jindra to považuje za veľkú česť, pretože KHJ vníma ako najväčšiu udalosť v rámci klasickej hudby v regióne. Symfonický koncert Na tónoch harfy priblížil nasledovne:  

Návštevníci sa pravdepodobne po prvýkrát stretnú s Koncertom pre harfu a orchester od Alexandra Mosolova. Opäť prinášate do Košíc raritné dielo?
Väčšinou som pôvodcom dramaturgických bonbónikov ja sám, ale tentoraz je to opačne, dielo si zvolil interpret. Dielo je pre mňa veľkou neznámou, stretnem sa s ním po prvýkrát a veľmi sa na naštudovanie teším, pretože budem hľadať ten správny kľúč k interpretácii skladby. Plne rešpektujem výber sólistu, keďže je vo svojej kategórii úplná špička. Xavier de Maistre je jeden z najznámejších harfistov a pre Košice to bude veľká udalosť. Zároveň sa teším na tento kráľovský nástroj v kombinácii s orchestrálnym zvukom. Naše publikum sa opäť zoznámi s niečím, čo nie je bežne k dispozícii.

Xavier de Maistre
Foto: Felix Broede

Do programu ste zaradili aj slovenskú skladbu, a to predohru Jánošíkovi chlapci od Alexandra Moyzesa.
Samozrejme, nesmieme opomenúť slovenských autorov. Moyzesova hudba mi je veľmi blízka, pretože je veľmi pôsobivá a efektná. Nie sú v nej žiadne disonancie, nepôsobí na poslucháča provokatívne. Vychádza z folklóru a ja ten slovenský úplne zbožňujem.

Ako si k tejto dvojici skladieb našla cestu Beethovenova Symfónia č. 7?
Dlho som uvažoval, akú symfóniu priradím ku Moyzesovi a Mosolovovi. Nakoniec som si uvedomil, že som v Košiciach ešte nikdy nerobil Beethovena. Voľba padla na jeho „Siedmu“ a ja som veľmi rád, pretože hudba na mňa pôsobí pozitívnym dojmom, je veľmi jasavá. Máme za sebou dva neľahké pandemické roky, a tak som si povedal, že práve toto môže byť tá chvíľa, keď opustíme v myšlienkach všetky negatívne veci vrátane príšernej vojny na Ukrajine. Žijeme v nepretržitom v strese, tak poďme urobiť niečo, aby mohli návštevníci aspoň nachvíľku zabudnúť. Hudba je večná, rozveseľme ňou naše duše a srdcia.

Symfonický koncert Na tónoch harfy sa uskutoční vo štvrtok 12. mája o 19:00 v Dome umenia.

Mimoriadne: Oslava storočnice

V rámci KHJ oslávi svoju storočnicu Spevácky zbor slovenských učiteľov. Po jubilejnom koncerte v Bratislave sa presúvajú do Košíc, kde spolu s komorným orchestrom Cappella Istropolitana ponúknu prierez zahraničnou i slovenskou hudbou. Čisto mužský zbor vedie rešpektovaný zbormajster a dirigent Štefan Sedlický a jeho členovia sú v prevažnej väčšine skutočne spojení so školstvom. Cappella Istropolitana je komorný orchester hlavného mesta Bratislavy a pod umeleckým vedením Róberta Marečka sa venuje okrem koncertnej aj nahrávacej činnosti.

Sprievodné podujatie 100 rokov Speváckeho zboru slovenských učiteľov sa uskutoční v nedeľu 15. mája o 18:00 v Dome umenia.

Zdroj: Spevácky zbor slovenských učiteľov

Štátna filharmónia Košice

Štátna filharmónia Košice (ŠFK) bola založená v roku 1968 ako druhý profesionálny symfonický orchester koncertného typu na Slovensku. Prvý koncert novovzniknutého telesa sa uskutočnil v apríli 1969 pod vedením vtedajšieho šéfdirigenta Bystríka Režuchu. Orchester Štátnej filharmónie Košice tvorí viac než 80 profesionálnych hudobníkov, ktorí koncertujú nielen doma, ale aj v zahraničí. Od svojho vzniku koncertoval orchester ŠFK na významných medzinárodných hudobných festivaloch a v dôležitých kultúrnych centrách. Ako prvý slovenský symfonický orchester sa predstavil v USA.

WEB | FB STRÁNKA

Pridajte komentár