Girls Day 2022
Zdroj: Girl's day

Záujem o IT rastie – GIRL´S DAY 2022 sa zúčastnilo rekordných 1800 dievčat

Už po deviaty raz sa uskutočnilo podujatie GIRL´S DAY, ktoré od roku 2014 na Slovensku zastrešuje organizácia Aj Ty v IT. Jeho cieľom je prepájať IT firmy a organizácie so stredoškoláčkami a motivovať ich tak k štúdiu informatiky, kariére v IT, ako aj k systematickému zlepšovaniu digitálnych zručností. Girl´s Day v deviatom ročníku zároveň zaznamenal rekordný počet účastníčok, keď sa na jeho online sledovanie prihlásilo neuveriteľných 1800 stredoškoláčok. Podujatie je súčasťou celosvetových osláv Medzinárodného dňa žien a dievčat v IT, ktorý sa každoročne koná vždy v štvrtý štvrtok v štvrtom mesiaci a tento rok pripadol na 28. apríla.

Približne dva a pol hodinový program, pozostávajúci z krátkych videí a živých vstupov a rozhovorov s hosťami v Girl´s Day Štúdiu, bol rozdelený do dvoch tematických blokov  (Muži o ženách v IT a Spoznaj IT pozície) a interaktívnej moderovanej diskusia (Naživo v IT). Dievčatám priblížil informácie osobné skúsenosti žien a dievčat, ktoré v IT pracujú alebo ho študujú.

Posledné európske štatistiky už hovoria o 16 % žien, ktoré na Slovensku pracujú ako IT odborníčky. Keďže pred 15 rokmi to bolo okolo 9 %, vidíme naozaj výrazný rast. Okrem našich vzdelávacích aktivít pre dospelé ženy verím, že je dôvodom aj naša dlhodobá práca so stredoškoláčkami. Dňom, ktorý vie minimálne „zasiať semienko“ úvah o IT štúdiu je práve Girl’s Day. Ďakujeme všetkým partnerom, ktorí s nami takto menia Slovensko,“ povedala zakladateľka a riaditeľka Aj Ty v IT Petra Kotuliaková.

Aj Ty v IT

Aj Ty v IT vzniklo v roku 2012 s cieľom motivovať a podporovať dievčatá a ženy v oblasti informačných technológií. Zámerom združenia, vyjadrenom tiež mottom „Technology has no gender“, je budovať technologicky rovnú spoločnosť a dosiahnuť, aby ženy nezostali na okraji, ale stali sa priamou súčasťou technologickej budúcnosti. Združenie svojimi aktivitami búra spoločenské stereotypy o pôsobení žien v IT, venuje sa budovaniu komunity a vzdelávaniu dievčat od 8 rokov, cez stredoškoláčky až po špeciálne kariérne programy určené pre dospelé ženy. Spolupracuje tiež s IT fakultami vysokých škôl. Za necelých deväť rokov činnosti prešlo jeho workshopmi, kurzami a akadémia takmer 25 tisíc dievčat a žien vo viac ako 30 slovenských mestách. V roku 2020 združenie získalo nomináciu na prestížnu cenu UNESCO Prize for Girls’ and Women’s Education.

Pridajte komentár