Ako sa nakopnúť?

Na vianočné sviatky a oddych sa všetci tešíme, no keď všetko čaro skončí, nový kalendárny rok začne a treba sa pripraviť na návrat do starých pracovných koľají – každodenných povinností a plnenia nových predsavzatí. Ako na to? Máme pre vás 5 tipov, čo robiť, aby bol pre vás rok 2020 úspešný.

1. Vstávajte skôr

Aj keď to možno veľa ľudí nechce počuť, je to pravda. Skoro každý úspešný človek vstáva skoro ráno a dopraje si chvíľu pre seba ešte predtým, ako vhupne do denného programu. Skúste aj vy vstávať skôr, napríklad aspoň o polhodinu, naraňajkujte sa v pokoji alebo si zacvičte. Nezačínajte ráno s mobilom v ruke sledovaním, čo všetko ste počas noci zmeškali.

2. Plánujte

Nájdite si pre vás najvhodnejší spôsob a značte si dôležité termíny. Stačí možno aj občajný Google Kalendár, ktorý nazdieľate s vašou polovičkou. Plánujte si aj svoje týždenné či denné tasky. Napíšte si zoznam vecí, ktoré potrebujete urobiť a nezabudnite ich odškrtnúť po vykonaní. Aj to vás namotivuje pokračovať v plnení ďalších povinností.

3. Prioritizujte

Pri plánovaní myslíte na to, čo naozaj potrebujete splniť do istého termínu a čo má čas. Platí to na pracovné aj súkromné záležitosti. Prioritám sa venujte naplno – neodbiehajte k iným mailom či správam a snažte sa plne fokusovať len na váš task. Je náročné plne sa venovať len jednej veci, ale bude splnená na 100 % a aj omnoho skôr.

4. Pohyb

Zdravý životný štýl nie je len o väčšom množstve zeleniny a dostatku vody. Je aj o pohybe, ktorý potrebujete na rozhýbanie svalov, obzvlášť ak máte sedavé zamestnanie. Pritom si pod pohybom predstavte aj len chôdzu – skúste každý deň stráviť aspoň 30 minút kráčaním. Vymeňte auto raz za vlastné nohy a prejdite sa na nákup či stretnutie. Nestratíte až tak veľa času, ako si myslíte, a rozprúdite si celé telo.

Pravidelná pohybová aktivita počas vášho dňa vám navyše dáva priestor pre vás a na vaše myšlienky. Možno vonku na čerstvom vzduchu prídete na jednoduché riešenie pracovného problému.

5. Vypínajte

Aj keď tento článok vám má pomôcť byť aktívnym, poslednou radou je práve opak – oddych a relax. Ľudský organizmus nie je nastavený tak, aby vedel dlhodobo fungovať 24/7. Preto je dôležité zastaviť sa, vypnúť, poriadne sa vyspať a venovať sa rodine či banálnym hobby, ktoré vás v kariére neposunie ďalej. Je ale vašou psychohygienou, kedy odpočívate a naberáte nové sily.

V dnešnej dobe trpí veľké množstvo ľudí pocitom nenahraditeľnosti – len na nich stojí všetka práca, ktorú musia vykonať a nevedia si predstaviť, že svet sa točí ďalej. Ale je to tak – točí sa svet aj vaša inštitúcia vie fungovať bez vás. Čím skôr si to uvedomíte, tým ľahšie si doprajete potrebné voľno a relax.

Nech ste si pre rok 2020 stanovili akékoľvek méty a ciele, nezabúdajte, že človek je tvor spoločenský. Obklopte sa ľuďmi vašej krvnej skupiny a vaša cesta bude omnoho ľahšia.

Edita Fabian Hilgartová

Pridajte komentár