Prvé stretnutie HR komunity na východnom Slovensku

Prečo sa HR témou zaoberáme a aké sú ciele HR komunity? Odpoveď na túto otázku sa formovala na jej prvom košickom stretnutí v stredu 3. júla. Iniciátorom vzniku komunity je klaster Košice IT Valley.

Otváracieho „kick-off“ podujatia s názvom HR Coffe and Cake sa zúčastnilo vyše 25 ľudí z HR oddelení firiem a recruitmentu. Formát a problematika HR zaujala aj marketérov. „Úprimne ma prekvapil a potešil veľký záujem o stretnutie. Získavanie nových zamestnancov je výzvou pre množstvo firiem. Naším cieľom je vytvoriť HR neformálnu komunitu, ktorá bude na túto tému debatovať, diskutovať, zdieľať vzájomné skúsenosti a premýšľať, ako zatraktívniť región pre ľudí.“ vysvetlil Pavol Miroššay, výkonný riaditeľ Košice IT Valley.

Pozvaným prvým spíkrom eventu bol Marek Blizco, ktorý v minulosti pracoval dlhodobo vo firme Google a  pracovne pôsobil v 8 krajinách vo svete. Dnes sa venuje strategickému poradenstvu pre rýchlo rastúce firmy v oblasti HR, inovácií a obchodu.

Výzvou bude automatizácia

Účastníkom podujatia priblížil očakávané trendy v rámci HR, ktoré nás čakajú po roku 2020. Tie sú  globálna pracovná mobilita, nedostatok špecialistov a talentov či manažovanie neustálych zmien.

„Veľkou výzvou s dopadom pre Košice bude automatizácia a jej implementovanie do firiem. Nové svetové trendy a hlavne vzdelávanie sa v oblasti noviniek v HR sa nesmie podceňovať, keďže pracovné trhy už nepôsobia izolovane,“ povedal Blizco.

V rámci diskusie sa ľudia pôsobiaci v rôznych spoločnostiach a organizáciách podelili o svoje skúsenosti s tzv. mileniálmi, ktorí sú nastupujúcou mladou generáciou so širokými možnosťami výberu. Podľa niektorých mladí hľadajú výzvy a sú ochotní stážovať zadarmo, podľa iných hľadajú jednoduchú a schodnú cestu.

HR v globálnych spoločnostiach

Predstavené bolo aj fungovanie HR v top-tech globálnych spoločnostiach – spomeňme napríklad Amazon, ktorý dáva zamestnancom finančné odstupné už po 1 – 2 rokoch práce, ak sa v tejto spoločnosti nenašli a nezapadli do firemnej kultúry, či Google, ktorý poskytuje možnosť vnútro-zamestnaneckých školení.

Veľa sa diskutovalo aj o pracovnom čase na Slovensku. Patríme totiž ku krajinám, ktoré majú vysoký fond pracovného času, pričom by sme sa mohli viac zameriavať na produktivitu práce než na povinných 8 hodín strávených v práci.

HR komunita má podľa slov P. Miroššaya potenciál rásť a možnosť aktivizovať sa majú všetci jej členovia. Ak vás táto tematika zaujíma, pridajte sa na ďalšie podujatia HR komunitu v Košiciach a na východnom Slovensku.

Edita Fabian Hilgartová

Pridajte komentár