Skitouring: Výhľady si treba zaslúžiť

skialp skitouring

Aj vy občas premýšľate, čo s voľným časom počas dlhých zimných mesiacov? Uponáhľaná doba plná stresu si žiada relax, ideálne v prírode. Ak ste doteraz skúšali rekreačnú turistiku, nezanevrite na ňu ani v zime. Ba čo viac, skúste niečo nové, s nádychom adrenalínu a s pocitom zadosťučinenia na samotnom konci.

Skitouring nie je žiadnou novinkou, no do našich končín prenikol len pred pár rokmi. V súčasnosti sa však teší čoraz väčšej obľube, a to dokonca nielen medzi mužmi. Jeho hlavnou podstatou je, že nemusíte lyžovať len v preplnených lyžiarskych strediskách, ale vyšľapať si môžete kdekoľvek v rámci povolených trás.

Skitouringu sa venujem rekreačne už tretí rok. Dáva mi jedinečnú možnosť odreagovať sa nielen fyzicky, ale aj psychicky. Jednak si dobre zamakáte, sústredíte sa na daný moment a popritom ste obklopený nádhernými výhľadmi na hory a prírodu, ste obkolesený lesom,” hovorí Miroslava Palušná o spôsobe, akým ventiluje hlavu. V súkromnom živote sa venuje náročnému povolaniu ako sekundárny lekár na psychiatrickom oddelení v Prešove. Jej vášeň pre skitouring sa však stále viac prehlbuje.

reklama


foto: MP

Nepodceňte výbavu
Samotná vybava na skitouring síce stojí niekoľko stovák eur, ale pri správnej starostlivosti vám vydrží roky. Okrem toho šetríte peniaze za vleky, ktoré sa pohybujú v desiatkach eur.
V úvode som to brala ako lacnejšiu verziu zimných športov. Hlavne z dlhodobého hľadiska, kedy ceny skipasov rastú čím ďalej, tým viac.”

Dôležitá je lokalita
Ideálnym spôsobom, ako začať so skitouringom, je vyskúšať si výšľap v menej náročných lokalitách. „V začiatkoch sme zvykli šľapať v bezpečnejšom prostredí v okolí zjazdoviek v Tatrách tak, aby som zvládla cestu dolu. Neskôr sme pridali výstupy na Solisko, Skalnaté pleso, Chopok a podobne. Postupne s naberaním skúseností sme zvyšovali laťku s návštevou horských chát – Téryho chata a jej okolie (Malá Studená Dolina, pre zdatnejších Priečne sedlo, Sedielko), Zbojnícka chata (Veľká Studená Dolina), Chleb, Žiarska chata. Pre mňa je jedným z najkrajších miest pre skitouring Žiarska dolina a okolie, pre lyžiarov-začiatočníkov môžem v jej okolí odporúčať Lúčne sedlo, ktoré pôsobí ako taká široká zjazdovka. Výhľady v západných Tatrách stoja za to.”

foto: MP

Srdcová záležitosť
Tak ako iné športy, aj tento patrí medzi prudko návykové. Skitouring je výborný spôsob, ako si vyplniť čas počas zimy, zažiť niečo adrenalínové, zároveň si oddýchnuť a tráviť čas s priateľmi. „Pri skialpe som si uvedomila, že ma často baví viac cesta nahor, keď som v kontakte s telom, prírodou, nemyslím na prácu ani iné ťažkosti, dôležité je nájsť si vlastné tempo, pri ktorom sa človek cíti v pohode. Najviac sa mi páči ten pocit, keď prichádzam do cieľa. Jednak pocit, že ,som to dala‘ a o to viac poteší, keď sa vám otvoria aj výhľady na okolie. Ale naučila som sa, že tie si treba zaslúžiť. Málokedy vyjde, že hneď na prvýkrát vám daný kopec daruje výhľad.

Skitouring je výborný spôsob na vyčistenie hlavy, trávenie voľného času aj športovania v prírode. Vyskúšať ho môžu aj amatérski lyžiari, ktorým možno taktiež učaruje na celý život. Nezabúdajte však, že pri pohybe vo voľnom teréne by nemala chýbať lavínová výbava.

Základná výbava na skitouring:

  • lyže s viazaním, ktoré umožňuje pohyb chodidla
  • lyžiarky, ktoré presne sadnú na nohu (pri dlhších výšľapoch sa vám nohy poďakujú)
  • pásy na sklznice (umožňujú výšľap, jedným smerom sa kĺžu, druhým sa „zahryznú” do podkladu)
  • teleskopické palice
  • prilba
  • batoh
  • funkčné oblečenie

Miroslava Korytková

K písaniu som sa prirodzene dostala cez čítanie, ku ktorému ma od malička viedla moja mama. Ani po rokoch má táto vášeň neopustila a knihy držím v rukách denne. Rada sa rozprávam s inšpiratívnymi ľuďmi a rovnako rada o nich píšem. Mám rada rýchlu, dynamickú prácu, ktorú mi redakcia Index Magu denne prináša.

Šéfredaktorka Index Mag.
miroslava@indexmag.sk

komentár: 1